Érdekességek
A legújabb megállapítások a fizikai aktivitással és az öregedéssel kapcsolatban
2019.12.06A mozgás mind a testi, mind pedig a lelki tényezőkben pozitívan hat az öregedésre.
Veseelégtelenséggel küzdők, figyelem! A dialízis alatti erőedzés csökkenti a gyulladási folyamatokat
2019.12.02A krónikus veseelégtelenségű betegek gyakran inaktívak és így jelentősen csökken a fizikai terhelhetőségük is, mivel a vesék nem pusztán kiválasztó szervek, így ennek a betegségnek következményei változásokat idézhetnek elő a homeosztatikus és az oxidatív rendszerben, a purinerg szabályozó rendszerben (A purinerg szabályozás, amely a sejteken kívüli jelátvitel egyik formájánál nyilvánul meg, amelyet purin nukleotidok, például adenozin és ATP közvetítnek), a sejtosztódásban, az oxidatív stresszben, vagy a vérlemezkék összecsapzódásában.
Nem a testsúly csökkenés, hanem a kitartó, rendszeres fizikai aktivitás hozható összefüggésbe a koronáriás szívbetegségek túlélésével
2019.11.26A koronáriás szív-problémákban szenvedőknek ajánlott a rendszeres fizikai aktivitás, és az egészséges testsúly megtartása. Sok a hiányzó adat abból a szempontból, hogy a hosszú távú fizikai aktivitás és testtömegindex milyen hatással vannak a népesség elhalálozására.
Sporttal a depresszió ellen? Igen, csak a legnehezebb elkezdeni!
2019.11.25Sok ember életén segít a rendszeres testmozgás, a sport és az aktív életmód a depresszió elleni küzdelemben. A fizikai aktivitásnak az egyik legfontosabb szerepe, maga annak a rendszernek a kialakítása, ami nagymértékben segítheti a terápiát ezen betegség megelőzésében és ha már kialakult, akkor annak megfelelő kezelésében, menedzselésében. De ez nem kérdés, az ezen témakörben a mai napig elvégzett számolatlan tanulmány, vizsgálat eredménye alapján bizonyított, hogy a sport és a megfelelő pszichoterápia erősítik egymás gyógyító hatását.
Fertőzés elleni védelem élsporttal – praktikus útmutató edzőnek és sportolónak
2019.11.22A fertőzések elleni védelem az élsportolóknál létfontosságú, hiszen egy betegség miatti kényszerű kihagyás a megszokott edzésritmusból rányomhatja a bélyegét az egész versenyidőszakra. Mindeközben az élsportolói populáció a fertőzések szempontjából igen veszélyeztetett célcsoport.
A fizikai aktivitás és a sport népszerűsítése
2019.11.18A fizikai hipoaktivitás, vagyis a nem megfelelő mértékű fizikai aktivitás következtében bekövetkező korai elhalálozás talán az egyik leginkább megelőzhető halál ok a világon napjainkban. A „nem-eleget mozgó” embereknél világszerte 20-30%-al nagyobb a halálozási arány, szemben azokkal, akik „cselekvők” és fizikai szempontból rendszeresen aktív életet élnek.
Öt plusz egy trükk annak érdekében, hogy egészségesek legyünk ősszel is!
2019.11.07Mindennek az alapja, hogy már reggel változtatásra éhesen keljünk fel az ágyból!
A leukémiás betegek esetében is segíthet a rendszeres testmozgás?
2019.10.31A rendszeres testmozgás védőhatással lehet a fehérvérűség - orvosi nevén a leukémia, - , vagyis a vérképző szervek (csontvelő és a nyirokrendszer) daganatos megbetegedése ellen.
A magas intenzitású intervall edzés (HIIT) a gyermeksportban és a terápiában III. rész
2019.10.28A HIIT beépítése a terápiába Az intenzív intervall edzés az utóbbi 15 évben nem pusztán az utánpótlás, - és élsportban, valamint a tömegsportban bizonyult hatásosnak, hanem több betegség gyógyításában is. Sperlich és kollégái vizsgálata alapján egy négyperces bemelegítés után végzett három perces intervall edzés hatásosabb az ADHS-es (idegi természetű veleszületett vagy fejlődési rendellenesség, melynek vezető tünete a figyelemzavar, a hiperaktivitás, feledékenység, szétszórtság) gyermekek esetében, mint a 60 perces állóképességi (labdajáték, csapatsport vagy mászás) edzés. Ezt a vizsgálatok során a motorikus képességek mérésével, az önbizalom és életminőség javulásával és a kompetencia és a figyelem növekedésével támasztották alá.
A magas intenzitású intervall edzés (HIIT) a gyermeksportban és a terápiában II. rész
2019.10.25Mit értünk valójában a HIIT alatt? Ez az edzésmódszer egy nagyon intenzív, intervall edzést jelent, amely tulajdonképpen egy formája az állóképességi edzésnek. Ez az edzésmódszer különbözik a HIT-től, azaz a nagyon intenzív ellenállás-edzéstől. Ez ugyanis az erőedzés egyik formája, amely a fokozza az izomban a fehérjeszintézist, vagyis elősegíti az izomépülést. A HIIT részeként viszont több változó megnyilvánulásáról beszélhetünk, úgy, mint az intervallumok száma és hossza, a szünetek hossza és formája (aktív vagy passzív), a szériaszám, és a terhelés intenzitásának megválasztása. Három módszert különböztethetünk meg, amelyek a rövid, a közepes és a hosszú terhelés fázisok.